12 најубави плажи – по една за секој месец

1832

Постои плажа за сите: од прекрасните песоци на Латинска Америка, до прекрасниот британски брег, па до најдобрата плажа на Медитеранот, а потоа до рајскиот остров на Пацификот. Погледнете 12 прекрасни плажи и едноставно препуштете се на фантазијата.

1.Јануари – Сан Хуан дел Сур Беј, Никарагва

Никарагва можеби е малку непозната како дестинација за одмор, но во овој период од годината е облеанa со Сонце, а можете и вие на нивните плажи. Сан Хуан дел Сур Беј плажата има форма на потковица со мека беж боја на песок, а овде има и џиновска статуа на Исус, на северната страна од заливот. Водата овде е мирна и многу ретко е доволно голема за сурфање, што ја прави идеална плажа за млади семејства. За сурферите, тука е Плаја Мадерас, која е малку подалеку.

Има многу убави ресторани од кои можете да уживате во најубавото зајдисонце. И кога сонцето ќе зајде, има забавна атмосфера на интересен ноќен живот за да уживате.

2.Февруари Исла Еспириту Санто, Море Кортес, Долна Калифорнија Сур, Мексико 

Океанографот Жак Кусто го нарекол “најголем аквариум во светот” поради својот уникатен и богат екосистем. За да станете близок со природата, се базирате во Ла Паз. Сите острови се заштитени од УНЕСКО како светското наследство. Ненаселениот Еспириту Санто, апсурдно убав, е скапоцен камен на круната: морето е толку тиркизно, како да пливате во шише Куракао. Откако ќе пристигнете на брегот, ќе најдете бел песок, розеви вулкански карпи, облаци од жолти пеперутки и чудни 300-годишни бојоум дрвја. Во Лос Ислато, можете да нуркате со пријателските морски лавови. Постојат многу видови, како што се китови со грпка, кожени желки…

3.Март – Ковалом Плажа, Керала, Индија

Познат како рај на југот, Ковалам е веројатно најдобрата плажа во Индија. Оваа плажа со кокосови шуми и облик на полумесечина е полна со карактер, со Визхинјам џамијата на северниот крај, светло обоени бродови во средината, и ајурведиски центри за масажа, каде што можете да се препуштите хербални подмладувачки масажи на телото или други терапии. Тука можете да купите кари кој се служи на лист.

4. Април – Белиот Остров Камигун, Филипини

Мал, во форма на круша и познат како остров „Роден на оган“, Камигуин е дом на спектакуларната плажа Беј Ајленд, бел песок со поглед на два вулкани, планината Хибок-Хибок и планината Вулкан. Во близина на тиркизното Море Бохол, се крие невообичаеното богатство – потопените гробишта кои се20 метри под вода по вулканската ерупција од 1871 година. Островот има стари предци и историски цркви.

5. Мај – Праиа де Лопес Мендес, Илха Гранде, Бразил

На само три часа јужно од Рио де Жанеро, се наоѓа Илта Гранде, кое претставува мал островски дом на убавата плажа Праја де Лопес Мендес. Да се ​​дојде до плажата е доста голем предизвик, но вреди да се вложи напор – мора да се искачите преку атлантските шуми со колибри, пеперутки, тропски цвеќиња и водопади со мајмуни кои се движат насекаде. Со песок како бел и брашно, плажата на Лопес Мендес е неодолива. Островот бил откриен во 1502 година, но до денес има патишта кои постојат само во главното село на островот. 

6. Јуни – Whitehaven Beach, Whitsunday Islands, Квинсленд, Австралија

Без разлика дали ќе пристигнете со морнарица или брод, Whitehaven Beach има изобилство од бел песок, дождовни шуми и кристални води. Тоа е мал, див остров, дел од долгиот корален гребен долг 2000 километри. Песокот е 99,89% чист кварц и може да пливате со 1.500 видови на разнобојни риби и да ги набљудувате китовите пред нивната годишна миграција. Седумдесет и три други острови чекаат да бидат откриени, некои се напуштени и идеални за многу интимен и затскриен ден под Сонцето.

Можете да кампувате на некои острови, но секогаш се внимавајте на советот од градските власти: “земете со себе фотографии и сеќавања и зад себе оставете само меури”. Сместете се на копното на Airlie Beach Organic B & B, со масажа, јога, медитација и органски оброци.

7. Јули – Оксвич Беј, Говер Пенинсула, Велс, Велика Британија

Треба да отидете во Велс за да ја видите најубавата плажа во Британија. Мека, песочна Оксвич Беј, опколена од шуми и замокот Пенрис, може да дојдете директно до приказната на Енид Блитон. Со својата аркадијанска убавина, на лето Оксвич е идеално место за безбедно пливање, прошетка по песокот или природниот резерват со своите 600 видови цветни растенија.

8. Август – Гулудо Плажата, Куиримбас, Мозамбик

Најверојатно најубавата плажа во Африка – плажата Гулудо е составена од фин, бел песок опколен со Индискиот Океан и диви грмушки. Ова е вистински, рај каде можете да се движите боси, да нуркате и да уживате со морскиот свет. Искачете се на ридот и гледајте слонови на зајдисонце. Незаборавно патување ќе доживеете на блискиот остров Ролас, каде што ќе се сретнете со локалниот рибар, кој ќе ве однесе во Корал Рок Форест за да ги видите најголемите ракови во светот. Одете во селото Гулудо, каде што можете да научите да фрлате маниока или да купувате шарени ткаенини и однесете ги до локалниот кројач кој ќе ве направи нова кошула или фустан.

9. Септември – Супер Парадајс Бич, Миконос, Грција

Интернационалните џет сетери го посетуваат Миконос веќе 50 години и не е тешко да се претпостави зошто. Со ситен песок и ретки керулејски води, Супер Парадајс Бич е бисерот на островот и се наоѓа на 9 километри од градот.Плажата, како и остатокот од островот – е хедонистичка, модерна и толерантна за алтернативни начини на живеење, што го прави мека за геј популацијата. Градот Миконос има традиционални таверни, дизајнерски бутици и привлекува светски познати диџеи, што го прави меѓу првите места за забава.

10. Октомври Еилат, Израел

Со својата еклектична мешавина на гостопримство на бедуини, Блискоисточна кујна и хотели како Лас Вегас, Еилат, исто така, може да биде и добро место за семеен одмор. Црвеното Море е познато по нуркањето и пливањето со делфини. Романтичарите можат да се релаксираат во бањите, додека пак младите и младите во срцето ќе го сакаат ноќниот живот, почнувајќи од дискотеки до живи бендови. Љубителите на сонцето, можат да уживаат во погледот на црвената планина на Петра на хоризонтот, додека трекерите можат да се приклучат на пустинско сафари со камион, камила или коњ и да вечераат со бедуините.

11. Ноември – One Foot Island, Aitutaki Lagoon, Cook Islands

Капетан Бли и екипажот на HMS Bounty ја откриле лагуната Ајтутаки во 1789 година. По неколку недели во морето, почнале да мислат дека халуцинираат во надреалната убавина. Tranquil One Foot Island, опколен од џиновски дрвја, ги исполнува дури и најлудите тропски соништа. Понесете шише шампањ и ќебе за пикник, зашто ова е совршено место за љубов.Останете во еден од седумте бунгалови на вода во Aitutaki Lagoon Resort & Spa, каде што можете да уживате во некоја импровизирана лежалка, полинезиска масажа, да одите на лов на рак, да научите да кршите кокос или да играте на хура.

12. Декември – Плаја Фламенко, Пуерто Рико

Се користило како пиратско засолниште повеќе од три века, Кулебра, познато како островот на змиите, блиску до Порторико. На врвот на планината Ресака, преку зелената вегетација, Плаја Фламенко ги има едни од најчистите мориња на Карибите со долг, бел, корален песок. Убавината на овој остров долг 15 километри, инспирира импулсивни дела. Гребените се недопрени и постојат четири загрозени видови желки кои шетаат по плажата.