5 фантастични пролетни дестинации

905

Пролетта е годишното време на кое сите му се радуваат бидејќи конечно сончевите зраци греат повеќе и едноставно расцтува секое ќоше на секој град. Токму пролетта е идеално за да отпатувате на некоја далечна дестинација каде ќе можете да се восхитувате на сите убавини на природата. Еве неколку предлози:

1.Хавана, Куба

Хавана е позната по нејзините задушени улички со калдрма, антички Шевролети и срушени шпански колонијални градби. Во 1950-тите години, градот бил прогонство на авторот и новинар, Ернест Хемингвеј, а денес многу малку е променето. На некој начин обврска е на секој посетител е  да ја посети Ла Флорида, омилената „библиотека за читање“ на Хемингвеј, само за да се напие даикири.

Нема американски ресторани за брза храна и шарени реклами, но постојат енергични улици и семејни ресторани – паладарес. Овие приватни ресторани обезбедуваат автентична кубанска храна и вистинска локална култура. Поминете на јасно насликаната улица, Callejón de Hammel, каде што често може да се најдат групи од румба кои ги покажуваат своите потези.

  1. Лас Вегас, Невада

Вежбајте ја уметноста на преголемо уживање во Градот на гревот.  До април, температурите во Лас Вегас почнуваат да растат до прифатливи 26 ° C, но да се соочиме со фактите, денот и ноќта во Вегас, немаат некое големо значење за овој град кој живее 24 часа. Пробајте ја вашата среќа во некој од монструозно раскошните казина, гледајte Кабаре, или можеби бидете сведоци на подвизите на гимнастичката брилијантност во Cirque du Soleil. Ако барате адреналин, отидете во „Њујорк Њујорк“ забавниот парк. Денските забави во Вегас вклучуваат раскошен спа третман на Bellagio, или, алтернативно, да посетите некоја од неверојатните забави на базен.

  1. Ванкувер, Канада
Canadian flag in front of view of False Creek and the Burrard street bridge in Vancouver, Canada.

По Зимските олимписки игри во 2010 година, Ванкувер стана инспирација за патниците, со убавината која ја нуди и буквално ве тера да шетате со подотворена уста. Градот се провлекува меѓу планините со снежни покривки и Тихиот океан, а во април патниците треба да можат да го дофатат крајот на скијачката сезона. Само 30 минути од центарот на Ванкувер постојат три падини: Grouse, Cypress и планината Сејмур.

Ванкувер има своја кафе култура, фанки, независни шопинг бутици, па дури и свој Кинески град. Посетителите, исто така, треба да се прошетаат низ старите улици на Gastown, т.н. по “Gassy” Џек Deighton (британскиот морнар кој го отворил првиот салон таму).

  1. 4. Антигва и Барбуда

Пролетта е одлично време за посета на Карипскиот остров Антигва, бидејќи времето е и топло и суво, а долгите плажи нема да бидат преполни. Pigeon Point Beach нуди плитки, мирни води, идеално место за семејствата, додека за нуркање и пловење упатете се кон Антигва.

Сестрата на островот Антигва, Барбуда е на 50 ина километри северно. Местото е помалку развиено и затоа е совршено за гнездење за шармантните фрегатати птици. Овде можете да ги гледате мажјаците птици фрегата кои ги дуваат своите огромни црвени вратови со надеж дека ќе привлечат женка.

  1. Токио, Јапонија

Токио е град како ниеден друг: уникатна комбинација на модерни облакодери, антички знаменитости и чудесни модни изјави. И сето тоа е спакувано со луѓе. Нападот на пешаците на познатиот премин Шибуја (совршен пример за организиран хаос) е, да речеме, предизвик.

Добијте вкус на традиционалната култура на Токио во светилиштето Меџи; најпознатиот шинторски храм во градот.

Токио е убав на пролет, бидејќи цветовите на црешите се бидат во полн цут. Едно од најдобрите места за да уживате во овој блескав поглед е Chidorigafuchi, каде што стотици дрвја од цреши се издигнуваат на поранешниот замок Едо. Веслачките чамци се достапни за изнајмување, овозможувајќи им на туристите да се доближат до овој магичен поглед.