Атина за Нова година

1390

Атина често пати се нарекува колевка на западната цивилизација. Таа е еден од најстарите светски градови чија историја бележи преку 3400 години. Се семета за зачеток на демократијата. Атина е центар на економскиот, политичкиот и културен живот во Грција, родно место е на Сократ, Перикле, Софокле и други значајни филозофи, писатели и политичари. Таа е еден од главните светски центри за археолошки истражувања. Ова популарно туристичко место има дури 148 театри!

Цена на аранжманот: 99евра, за уплата до 30.11 – 89е, за уплата до 15 ноември покрај попустот, добивате и екскурзија за Сунион ГРАТИС

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:

  • Превоз со високо туристички автобус
  • 2 ноќевања со појадок во хотел 3* (Хотел Лондон – Глифада)
  • Организиран разглед на градот со локален водич
  • Организација и водство на патувањето

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА:

  • Свечена вечера во хотелот со пригодно мени и музика 30 Еур
  • Целодневна екскурзија до Пелопонез (25 Еур со превоз и водич)
  • Влезници за посета на локалитетите со водич: Акропол (12 еур); Микена (8 еур) и Епидаурус (6 еур)
  • Екскурзија Сунион-Аполонов Храм 10 Еур (ГРАТИС за уплата до 15/11/2018)
  • патничко и здравствено осигурување 150 мкд
  • Доплата за повратен трансфер во МК: Скопје и Велес 10евра по лице, Прилеп, Охрид и Кавадарци 5евра по лице

НАПОМЕНА: Деца: 2-12 години со двајца возрасни 60 евра, еднокреветна соба 155 евра, трето лице на додатен лежај 86 евра
*Сопствен превоз -30евра од цената.
ПРОГРАМА:

29.12.2018 (сабота) Македонија – Атина 
Состанок на групата во 20:30 часот. Поаѓање во 21:00 часот од Спортска Сала Младост. Ноќно возење низ Грција со попатни паузи за одмор.

30.12.2018 (недела) Атина
Пристигнување во Атина во предпладневните часови. Сместување во хотел. Можност за мал одмор и освежување од патувањето. Заминување за панорамско разгледување на градот(Плоштадот Омонија, Плоштадот Синтагма каде се наоѓа Парламентот и стражата на Евзони, Олимпискиот стадион, Зевсовиот храм, Хадријановата врата, Бајроновиот споменик, Националната библиотека, универзитет…) Акропол (Пропилеј, ПартенонЕрџтејон…) Враќање во Атина и слободно време за индивидуални активности. Заминување за Пиреа – најголемото пристаниште на Балканот како и живописното гратче Пиреа. Ноќевање1.

31.12.2018 (понеделник) Атина–Пелопонез-Епидауруис-Микена.
Појадок. Факултативна – еднодневна екскурзија до Пелопонез со стручен водич. Се поминува Коринтскиот канал, кој го соеднинува Саронскиот залив на Егејското море и Лахејскиот залив на Јонското море од каде се оди до островот Пелопонез. Ке имате можност да се направат преубави фотографии од мостот над самиот канал. Се посетува и Епидаурус – родното место на Асклепии, бог-лечител од митологијата. Тука се наоѓа и најубавиот запазен антички театар со неверојатна акустика. Се продложува кон Нафплио – првата столица на новата Грчка држава. Се посетува златниот град Микена – град на легендарниот цар Агамемнон, откриен од археологот Хајнрих Шлиман воедно претставува најважен археолошки објект во ГрцијаЌе ја видите величестевната лавовска порта на влезот од микенската тврдина, руините од дворецот и царските гробници, како и гробницата на Агамемнон.. Враќање во Глифада. Ноќевање2. Враќање во хотелот. Новогодишна вечера во хотелот со музика и ДЈ. (Факултативно 30 Еур)

01.01.2019 (понеделник) Атина – Сунион – Глифада
Појадок. Одјавување од хотел. Факултативно (10 еур) 0рганизирана екскурзија со посета на Сунион – најјужната точка на Атика (Посејдоновиот храм, Аполоновата обала и Глифада) Слободно време во Глифада. за индивидуални активности. Поаѓање за Македонија.Пристигнување во Битола во доцните вечерни часови. Организирани трансфери до Охрид, Прилеп и Скопје.

НАПОМЕНА : За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 40 патници, во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.Важат Општите услови за патување на СКТМ и ТА ГО Травел.