Можете ли да ги посетите новите 7 светски чуда за еден месец?

2008

Многумина од нас сме сонувале да го истражиме градот Роза во Петра или да го посетиме големиот Кинески ѕид, да го видиме Таџ Махал на зајдисонце. Но сте се прашале ли дали е можно сето ова да се види за само еден месец?

Шансите дека сте слушнале за Седумте светски чуда се навистина големи. Но, дали сте знаеле дека во 2000-та година, се направи нов список за т.н. Нови Светски чуда? За жал, од оригиналните Светски чуда постои само 3000 години старата Пирамида Гиза во Египет.

Настојувањето да се состави оваа нова листа, било чудо само по себе, бидејќи седумгодишната кампања која траела, охрабрувала повеќе од 100 милиони луѓе да гласаат на изборот од 200 споменици. На крајот бројката се сведе на само седум – плус еден, кои всушност се Пирамидите во Гиза, можеби како чин на носталгија.

Чудата се лоцирани на пет од вкупно седумте контитненти од Мексико, до Кина. И можете да ги посетите сите за еден месец. Еве како:

  1. РИМ – Колосеумот

Вашето патување може да започне со најблиската дестинација до Балканот од „чудата“, „Вечниот град“, Рим. Градот е познат по својата античка архитектура и богата историја која трае 28 века. Во првиот ден од посетата на главниот град, прошетајте по познатата Piazza Del Campidoglio, која е дизајнирана од Микеланџело и оттаму најдете го патот до Колосеумот.

Колосеумот е светскиот најголем амфитеатар, изграден пред повеќе од 1900 години за да може во него да се одржуваат гладијаторски борби, егзекуции, ловење на животни и други ужасни спектакли. Дури и во сегашната состјба каде е и повеќе распаднат, Колосеумот е „страшна“ градба за набљудување. Затворете ги очите и замислете како повеќе од 50.000 публика скандира додека се одвиваат борбите и крвопролевањата.

2. КАИРО: Пирамидите од Гиза

Од Рим земете директен лет за Каиро, главниот град на Египет и патувањето до Гиза оттаму е кратко. Лоцирани надвор од градот, многу е лесно да се истражуваат Пирамидите на Гиза, последните од оргиналните Светски чуда кои преживеале од античко време до денес. Комплексот кој од реката Нил е оддалечен само 15 километри, е најпознат по трите „Големи Пирамиди“ како и Големата Свинга, која изнесува 73 метри од шепата до опашката.

Најголемата од Пирамидите е изградена од четвртата династија на египетскиот Фараон Кхуфу, пред околу 3000 години и има околу 2.3 милиони блокови. Додека сте таму, вреди да се посети и Музејот на антиквитети во Каиро. Музејот има повеќе од 120.000 антички Египетски артефакти, вклучувајќи ја и Златната маска на Тутанкамон, која е направена од 11 килограми цврсто злато.

  1. ЈОРДАН: Петра
    Од Египет, следна блиска станица е Јордан. Меѓу планините на долината Араба во јужниот дел на Јордан лежи античкиот град Роза – Петра. Тој некогаш бил главен град на Набатејското кралство, кое цветало во четвртиот век п.н.е. Голем дел од архитектурата е врежан во прекрасната планинска розова боја на карпата. Покрај познатото богатство, кое е гробот на набатејскиот крал Аретас III, исто така можете да го истражувате и античкиот град, како што е римската колонирана улица и амфитеатар кој датира од хеленистичкиот период.
  2. АГРА: Таџ Махал

“Скапоцениот камен на Индија” е изграден во средината на 1600-тите години за императорот на Мугхал, Шах Јахан, на јужниот брег на реката Јамуна. Мавзолејот изработен од слонова коска од бел мермер, украсен со полу-скапоцени камења, е архитектонско чудо; но сепак има тажна приказна. Била изградена во спомен на саканата втора сопруга на Шах Јахан, Мумтаз Махал, која починала за време на раѓањето на нејзиното четиринаесетто дете на возраст од 38 години. Најдобро време за да се види Таџ Махал е кога Сонцето се наоѓа над централната бела купола на мавзолејот.
5. Големиот Кинески ѕид

Од Индија можете да летате директно до Пекинг, политичкиот, економскиот и културниот центар на Кина. Возете 40 минути од центарот на градот и ќе ги видите кривулестите стари патишта на Големиот ѕид на Кина. Оваа наметлива структура покрива неверојатни 6700 километри и била изградена пред 2000 години за да ги заштити кинеските држави и империите од мародерите од север. Сигналните кули испружени по должината на највисоките точки на ѕидот биле искористени за откривање на непријателот од далеку. Додека одредени делови од ѕидот се убаво одржувани, други се паднати во трошен очај. Самиот ѕид е извонреден архитектонски подвиг, и лесно се вклопува во кинескиот, бујно зелен пејзаж.

  1. Мексико: Чичен Ица

Иконските урнатини од Маите на Чичен Ица на полуостровот Јукатан во Мексико, се неверојатно добро сочувани. Ова некогаш бил еден од најголемите градови на Маите и содржи огромен број архитектонски стилови, претставувајќи ја својата разновидна популација во текот на овој период. Ова го вклучува судот Чичен-Ица, место за еден од омилените спортови на Маите, кој се играл со фудбалска топка. Судот е нареден со фасцинантни резби, вклучувајќи драматично обезглавување на еден од капитените, кои, за жал, ја изгубиле играта. Можеби најпознатата зграда е Ел Кастиљо, посветен на Богот на Пердушната змија, Кукулкан. Големата пирамида има 365 чекори на четири страни, прикажувајќи ја сончевата година.

  1. ПЕРУ: Мачу Пикчу

Мачу Пикчу е еден од најпознатите археолошки локалитети во светот: 15-тата цитадела на Инките, изградена на планинскиот врв над Светото место. За да стигнете таму, можете да направите сценски воз низ планините до градот Агуас Калиентес, портата до Мачу Пикчу. Потоа ќе можете да го истражите овој неверојатен комплекс, вклучувајќи ги главната Плаза, Кружната кула, Светото Сонце бирање и Кралскиот кварт. Иако постои помалку од 600 години, се чувствува како цитаделата да е од многу поинакво време и место.

  1. БРАЗИЛ: Христос Откупителот

Од Куско може да летате до Лима, потоа до живиот Рио де Жанеиро, вториот по големина град во Бразил и домаќин на Олимпијадата во 2016 година. На врвот на Корковадо (што значи “грб” на португалски) е најмладото од Седумте чуда, монументалната статуа на Христос Откупителот. Изграден помеѓу 1922 и 1931 година, статуата е висока 30 метри и речиси е целосно финансирана од донации на бразилските католици.

Се прашувате дали сето ова може да се посети за еден месец?

Апсолутно! Со паметно планирање на летовите и хотелите, како и локалитетите што треба да ги посетите, можете да имате и многу време за уживање во останатите знаменитости и забава што ги нудат местата.

Доволно е желба, а останатото е само ЧУДО.