Острог и Будва за 24-ти мај

90

ПРОГРАМА:

Ден 1 – 21.05.2021 (Петок)

Состанок на групата на Дрводекор во 20:30 часот, поаѓање во 21часот. Ноќно возење преку Косово и Албанија по новиот автопат до Острог со попатни паузи за одмор и царински формалности.

Ден 2 – 22.05.2021 (Сабота)

Посета на Острошкиот Манастир, едно од најпосетуваните светилишта на Балканот. Манастир кој е врежан во карпите, основан од митрополитот Василије Острошки во XVII век. Ноќевања во манастирот.

Ден 3 – 23.05.10.2021 (Недела)

По светата неделна утринска литургија се упатуваме кон Будва. Слободно време за индивидуални активности и во договорено време поаѓање за Скопје. Попатна кафе пауза и панорамски разглед на едно од најмонденските летувалишта на Јадранското море – Свети Стефан. Пристигнување во Скопје околу полноќ.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:  1600 денари по лице

Во цената на аранжманот е вклучено:

  • 1 ноќевање во манастирот
  • Превоз со високотуристички автобус
  • Посета на Будва
  • Лиценциран пратител во текот на целото патување
  • Организација и реализацијa на аранжманот

Во цената не е вклучено:

  • Туристичка такса 1 евро за посета на Манастирот Острог
  • Комбињата за превоз до манастирот се плаќаат дополнително на лице место