Вили Кефалонија

1664
ЛЕТО НА КЕФАЛОНИЈА 2018

Кефалонија е најголемиот Јонски остров, сместен јужно од Лефкада и Итака и северно од Закинтос. Кефалонија е грчки остров, кој ќе Ве маѓепса на прв поглед. Обалата му е преполна со заливи. Плажите претежно се каменести, но има и песочни плажи. Тоа што најмногу ќе ве воодушеви на овој остров е кристално чистото море! Кефалонија е остров со чудесни пејзажи, преубави плажи, симпатични места, љубезни домаќини, остров на мирот и спокојот, кое ќе ве натера повторно да го посетите.

Порос е едно од најубавите и најатрактивните места на Кефалонија. Сместно е во подножјето на планините Атрос и Пахни и окружено е со бујна вегетација. Не е класично туристичко летувалиште, повеќе е активно гратче и е пристаниште во кое доаѓаат туристи најмногу од Западна Европа. Од главниот град Аргостоли е одалечен 41км, а до пажата Скала 12 км. Порос ги има скоро сите содржини, од убави плажи, романтични шеталишта, до најубавите таверни и ресторани на Кефалонија, односно продавници, бутици и сувенирници. Порос е сместен во југоисточниот дел на островот Кефалинија, а тоа е трето пристаниште на островот од кое тргнуваат траектите за Пелопонез.

Дали знаете?

Национален танц на жителите на Кефалонија е познатиот “balos” – танц на орли, кој со слична кореографија може да се види кај жителите на Киргистан.

Кефалонија најчесто се поврзува со книгата и филмот “Мандолината на Капетанот Корели”. Филмот е снимен на островот во 2001 година, а главни актери биле Николас Кејџ и Пенелопе Круз.

Се зборува дека и Момо Капор има летувано на овој остров.

Едно од географските чуда на Кефалонија е езерото Мелисани, кое според легендите името го добило по нимфата Мелисани, која се удавила во истото поради невозвратената љубов од богот Пан.

Датум на поаѓање
Почеток на аранжманот
Крај на аранжманот
1/5
1/4
1/3
1/2
07.07.2018
08.07.2018
17.07.2018
185€ *   ПРОМО
 195€ *   ПРОМО
 205€ *   ПРОМО
 225€ *   ПРОМО
16.07.2018
17.07.2018
26.07.2018
215€
225€
235€
255€
25.07.2018
26.07.2018
04.08.2018
215€
225€
235€
255€
03.08.2018
04.08.2018
13.08.2018
205€
215€
225€
245€
12.08.2018
13.08.2018
22.08.2018
195€
205€
215€
235€
21.08.2018
22.08.2018
31.08.2018
 185€ *   ПРОМО
 195€ *   ПРОМО
 205€ *   ПРОМО
  225€ *   ПРОМО

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:

 • Сместување на база 9 ноќевање на Кефалонија/Порос
 • Превоз со високо туристички автобус на релација Скопје – Порос – Скопје
 • Превоз со брод на релација Килини – Порос – Килини
 • Организиран целодневен излет до плажата Скала
 • Организација на аранжманот и пратител на групатa

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА:

 • Цената на аранжманот не вклучува:
 • Факултативни излети
 • Задолжителна туристичка такса за Грција која се наплаќа од 01.01.2018. година (дневно по соба:приватно сместување – 0,5 евра, се плаќа во агенција)
 • Индивидуални трошоци
 • Патничко и здравствено осигурување

Напомена:

 • За патниците кои не користат превоз од агенцијата цената се намалува 30 евра.
 • Наведените цени од табелата се однесуваат за тргнување од Скопје.
 • Цените одбележани со * не подлежат на попуст за рана резервација.
 • Тргнувањето од Скопје – состанок на група во 17:30 часот, тргнување 18:00 часот.
 • Напуштање на собите е во 10:00 часот.
 • Тргнувањето од Кефалонија/Порос е предвидено во попладневните часови.

Вила Кики

Вила Кики располага со двокреветни студиа и четирикреветни апартмани. Сите соби имаат клима ( доплата на лице место), кујна и тераса. Вилата се наоѓа на 200 метри од центарот на градот, 20 метри од морето и 250 метри од градската плажа.

Вила Алекос

Вила Алекос располага со двокреветни и трокреветни студија и еден петокреветен апартман.
Сите соби имаат клима ( доплата на лице место), кујна и тераса.Вилата се наоѓа на 50 метри од центарот на градот и 150 метри од градската плажа.

Вила Астир

Вила Астир располага со двокреветни студија. Сите соби имаат  клима (доплата на лице место), кујна и тераса.

Се наоѓа на 100 метри од центарот на градот и на 10 метри од море.